معماری
سرخط خبرها

آمار و واقعیت ها ناگوار درباره مواد مخدر

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد روند مصرف مواد مخدر با شیب ملایم در حال افزایش است به طوری که در سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ به طور میانگین ۲۲۶ میلیون نفر برابر با ۵ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان حداقل یکبار در سال مواد مخدر را مصرف کرده‌اند. این میزان در مقایسه با سال ۲۰۰۹ به میزان ۱۸ درصد و نسبت به سال ۲۰۰۸، دوازده درصد افزایش داشته است. طبق گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان همچنان تولیدکننده اصلی تریاک در سراسر جهان است. بیش از ۱۵۴ هزار هکتار از اراضی افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی زیر کشت خشخاش بوده اند که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی ، ۱۸ درصد افزایش داشته است و این کشور در سال ۲۰۱۲  هفتاد و چهار درصد تریاک جهان را تولید کرده است و متاسفانه در سال ۲۰۰۸ از ۷۷۰۰ تن مواد مخدر تولید شده در افغانستان سه هزار تن به ایران وارد شده که نزدیک به سی و نه درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان می باشد .

با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در کنار تولید کنندگان عمده مواد مخدر یعنی پاکستان و افغانستان و از طرفی ترانزیت مواد مخدر از طریق ایران باید انتظار شیوع نسبتا بالای اعتیاد در کشور را داشت که متاسفانه آمارها نیز آن را تایید می کنند . در این زمینه قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد که : ” در مورد وضعیت مصرف مواد مخدر در ایران طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته تعداد مصرف کنندگان یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام شده است و بر اساس نتایج این پژوهش نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ۲٫۶۵ درصد است. نتایج طرح ملی شیوع‌شناسی مصرف مواد نشان می‌دهد که تریاک، شیشه، کراک و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدر مصرفی در کشور هستند همچنین شیوع مصرف مواد روانگردان و محرک‌های از نوع آمفتامین ها و متاآمفتامین‌ها (شیشه) در کشور به سرعت افزایش یافته است.  به نظر می‏رسد متغیرهای سن، جنسیت، تحصیلات، مشاغل و غیره در مصرف کنندگان موادمخدر با دگرگونی‏هایی زیادی مواجه شده به گونه‏ای که شاهد کاهش سن مصرف کنندگان و افزایش ورود زنان، شاغلان و افراد تحصیلکرده به چرخه مصرف هستیم. “

طی سال های اخیر آمار اعتیاد در کشور و به ویژه در میان جوانان افزایش یافته و دردناک تر آنکه در ۱۰ سال گذشته شمار زنان مصرف کننده مواد مخدر به طور میانگین ۴ برابر شده است . گرایش دختران به استفاده از مواد مخدر ، سیگار و الکل به طور فزاینده ای رو به افزایش است و این در حالی است که از نظر فیزیولوژیکی، دختران از مقاومت کمتری نسبت به پسران در برابر آسیب های مواد مخدر به ویژه شیشه برخوردارند. متاسفانه یکی از دلایل افزایش جامعه زنان معتاد را می توان در تبلیغاتی یافت که مواد مخدر و روان گردان را به عنوان داروی لاغری و چاقی معرفی می کنند و یا داروهایی محتوی مواد مخدر را به زنان عرضه می کنند . زنان معتادی که به این شکل گرفتار شده اند بیان می کنند که فروشنده از عاری بودن داروی چاقی یا لاغری از مواد مخدر به آن ها اطمینان داده است اما بعد از گذشت مدتی از مصرف، متوجه وجود مواد مخدر و روان گردان در دارو ها شده اند اما دیگر دیر شده و آنها در چنگال اعتیاد اسیر شده اند .

آآمار و واقعیت ها ناگوار درباره مواد مخدر

در طول قرن بیستم بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در جهان جان خود را بر اثر مصرف مواد مخدر از دست داده اند پیش بینی می شود تا پایان قرن بیست و یکم این رقم به یک میلیارد نفر افزایش یابد ، یعنی یک هفتم جمعیت در حال حاضر زمین ! مطالعات نشان داده است که یک شخص مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر به طور متوسط نزدیک به ۱۴ سال کمتر از یک فرد عادی عمر می کند . آسیب های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر متاسفانه فقط بر روی یک گروه خاص از اجتماع تمرکز ندارد بلکه روی تمام افراد در سنین مختلف آسیب های جبران ناپذیری را به وجود می آورد. نوزادانی که در دوران جنینی به خاطر مصرف مواد از سوی مادرشان در معرض آن قرارگرفته اند ممکن است زودتر از موقع به دنیا آمده یا دچار کم وزنی باشند . این مسئله سبب می شود که تکامل هوشی کودک کند شده و بر رفتارهای او در سالهای بعد تاثیر بگذارد . اثر مواد مخدر بر روی نوجوانان باعث می شود عملکرد تحصیلی شان ضعیف شده و ممکن است ترک تحصیل کنند . غالبا آنها مشکلات رفتاری دارند و متاسفانه در معرض آسیب هایی نظیر رفتارهای جنسی پرخطر ، بارداری های ناخواسته ، خشونت و بیماری های عفونی قرار می گیرند .  افراد بزرگسالی که مبتلا به سوء مصرف مواد هستند اکثرا توانایی تفکر ، حافظه ، هشیاری ، کارایی شغلی و ارتباطات میان فردی ضعیفی دارند و در نتیجه اعتیادشان ، رفتارهای اجتماعی نامناسبی از آنها سر می زند . والدینی که در دام اعتیاد گرفتار شدند موجب می شوند فضای خانواده آشفته و پر از استرس باشد در نتیجه فرزندان مورد غفلت یا سوء رفتارهایی قرار می گیرند که باعث می شود شرایط برای سوءمصرف مواد در نسل بعدی فراهم شود .

نویسنده : حمید کوثری

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =

قالب وردپرس