معماری
سرخط خبرها

آیا اعتیاد درمان پذیر است ؟

درمان اعتیاد

حال که اعتیاد را به عنوان یک اختلال و یک بیماری مزمن پذیرفتیم این سئوالات مطرح می شود که  ” آیا درمان اعتیاد امکان پذیر است ؟ ” ” آیا اعتیاد به طور موفقیت آمیزی درمان می شود ؟ “  در پاسخ به این سئوالات باید گفت بله ، خوشبختانه اعتیاد یک بیماری قابل درمان است و یک محکومیت مادام العمر نیست . همانند سایر بیماری های مزمن ، اعتیاد می تواند با موفقیت درمان شود . درمان اعتیاد به افراد این امکان را می دهد که در برابر اثرات قدرتمند و مخرب مصرف مواد بر روی مغز و رفتارشان بایستند و بار دیگر کنترل زندگی خود را بدست گیرند . جای بسی خوشحالی دارد که مغز توانایی بالقوه برای ترمیم خود را دارست و حداقل به صورت نسبی بعد از مدت طولانی عدم مصرف ، می تواند به فعالیت عادی و سابق خود بازگردد !

وقتی می گوییم اعتیاد یک بیماری مزمن است منظور از مزمن بودن این است که عود ( بازگشت به ) سوء مصرف مواد نه تنها غیرممکن نیست بلکه محتمل است . بیماری اعتیاد در پیدایش مجدد علایم مانند بیماری های نظیر دیابت ، پرفشاری خون ( افزایش فشار خون ) و آسم عمل می کند . احتمال بازگشت بیماری دیابت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد ، احتمال عود بیماری های پرفشاری خون و آسم بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و میزان عود در وابستگی به مواد مخدر بین ۴۰ تا ۶۰ درصد می باشد و تمامی بیماری های مزمن ذکر شده در بالا نیاز به تغییرات در جنبه های فیزیولوژیک و مخصوصا تغییرات عمیق در زمینه های رفتاری را دارد و عود به معنای عدم موفقیت نیست بلکه باید به عنوان هدف مداخله مورد توجه قرار گیرد . در بیمار معتاد بازگشت به مصرف مواد نشان می دهد که درمان باید دوباره انجام گیرد یا تعدیل شده و یا اینکه با درمان معادل جایگزین شود ! پس هیچگاه در صورت بازگشت به مصرف مواد حتی پس از یک دوره طولانی پاک بودن ، از درمان نامید نشوید و این را بدانید که بازگشت و لغزش به مصرف دوباره مواد مخدر جزئی محتمل از درمان اعتیاد است .

درمان اعتیاد

تحقیقات نشان داده موفق ترین راه درمان اعتیاد استفاده از دارو درمانی همراه با درمان های شناختی – رفتاری است . در درمان های شناختی – رفتاری به بیمار کمک می شود تا موقعیت هایی را که احتمال دارد به مصرف مواد روی بیاورد را شناسایی کند و از آن ها دوری گزیند و بیاموزد که چگونه با موقعیت جدید تطابق حاصل نماید.

با توجه به آنچه گفته شد عوامل زیستی و محیطی در شکل گیری اعتیاد افراد نقش دارند اما باید توجه داشت که دلایل اعتیاد به مصرف مواد در هر شخص نسبت به شخص دیگر فرق می کند و نمی توان برای تمام بیماران یک درمان جامع و یکسانی ارائه داد و باید درمان به گونه ای برای هر فرد شخصی سازی شود .

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =

قالب وردپرس