معماری
سرخط خبرها

ترک اعتیاد – آنچه باید بدانیم !

اگر من یک بیمار هستم چه کارهایی را می توانم انجام دهم ؟

به عنوان یک بیمار هیچگاه نباید از درمان مایوس شوید . برای بیماری اعتیاد درمان قطعی وجود دارد اگر چند دفعه درمان ناموفق را تجربه کرده اید مشکل در نوع درمان است نه در ناعلاجی بیماری اعتیاد ! در ابتدا باید آگاهی و دانش خود را در مورد اعتیاد افزایش دهیم و بدانیم که اعتیاد دوباره عود می کند و تنها کسی که می تواند در مقابل دیو پلید اعتیاد مقاومت کند هیچ کس به جز  خود شما نیست ، هرگز توان خودتان را دست کم نگیرید . به کاربردن جملاتی نظیر “من اراده کافی ندارم” ، “من نمی توانم”  بهانه ای بیش نیست !

–         از این لحظه به بعد سعی کنید با خود و دیگران صادق باشید از واقعیت فرار نکنید و با آن روبه رو شوید. بپذیرید که شما یک معتاد هستید کسی که مواد مصرف می کند. اینکه می گویید “من تفننی مصرف می کنم” یا “هر وقت که بخواهم می توانم ترک کنم” جملاتی برای فریب دادن خود و دیگران است و نشان از بی صداقتی و نا آگاهی شما دارد ! شجاعت داشته باشید و از اعتراف به اینکه مصرف مواد در ابتدا خوشایند بوده و حالاتی خاص را برای شما ایجاد می کرده  نهراسید ! لیستی از اثرات خوشایندی که مصرف مواد در ابتدا برای شما بوجود می آورده همراه با مدت زمان اثر آن ها بنویسید و همچنین لیست دیگر از آنچه که مصرف مواد از شما گرفته است و باعث آزار شما شده تهیه کنید و با مقایسه این لیست ببینید که چه چیزی را به صورت موقتی بدست آورده اید و چه چیزهای با ارزشی را به صورت دائمی از دست داده اید !

اگر من یک بیمار هستم چه کارهایی را می توانم انجام دهم ؟

–         مسیر بهبودی و سیر درمان را به خوبی بشناسید . به طور کلی فرایند های مختلفی که در طول درمان رخ می دهند را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد :

مرحله اول : مرحله غلبه بر نشانه ها و علائم جسمانی است . به دنبال ترک کردن مصرف مواد حالاتی چون ضعف و سستی ، پرخوابی ، احساس خستگی مفرط ، روحیه افسرده و گریان ، اختلال در اشتها و… بوجود می ِآید. صبور باشید اینها همه گذرا و موقتی هستند !

مرحله دوم : مرحله ماه عسل درمان است . معمولا چهار هفته طول می کشد علائم جسمانی وجود ندارد و حتی در بعضی از بیماران وسوسه نیز دیده نمی شود و بیمار از سیر بهبودی خود رضایت دارد . متاسفانه بیماران در این مرحله به تصور اینکه بهبودی کامل صورت گرفته درمان را رها می کنند یا به آن بی توجه می شوند !

مرحله سوم : مرحله عبور از گردنه است . معمولا از هفته ششم بعد از ترک شروع شده و بین سه تا شش ماه طول می کشد شاید بتوان گفت این مرحله دشوار ترین دوره درمان برای بسیاری از بیماران است . در طول آن حالاتی چون افسردگی ، ناامیدی ، بی تفاوتی ، بی حالی ، عصبانیت و پرخاشگری ، کاهش انرژی و اشکال در حافظه پدیدار می شود و گاهی بیماران وسوسه های شدیدی برای مصرف را تجربه می کنند . بعضی از بیماران سرخورده ، نگران و ناامید می شوند زیرا بعد از یک دوره بهبودی انتظار پیدا شدن علائم را نداشته اند . باید به عنوان بیمار بدانید بسیاری از حالاتی که در این مرحله بوجود می آید ناشی از تغییرات شیمیایی مغز است و ربطی به کمبوده اراده شما برای ترک ندارد . با تلاش خود و شرکت در برنامه های درمانی می توانید آن ها را خنثی کنید .

مرحله چهارم : مرحله بازگشت به زندگی روزمره است . این مرحله زمان برخورد با مشکلات بیرونی و روبه رو شدن با دنیای واقعی است باید به جبران عقب افتادگی های گذشته پرداخت . استرس های کاری ، خانوادگی ، اقتصادی و قانونی در این مرحله برجسته تر می شوند و گاهی این استرس ها حس وسوسه را در بیماران زنده می کنند و بیمار باید برای غلبه بر آنها آگاهی لازم را داشته باشد !

–         در درمان اعتیاد گام اول مسلما متوقف کردن مواد است اما این کافی نیست زیرا درمان اعتیاد فراتر از قطع مصرف است و گام اساسی و اصلی شروع نکردن مجدد است . اعتیاد هیچگاه محدود به مصرف مواد مخدر نیست و مجموعه ای از رفتارها را با خود به همراه دارد . عود یعنی دوباره به سراغ مواد رفتن و همه رفتارها و عادت های قبلی را تکرار کردن . جالب است که بدانید قبل از عود ابتدا رفتارها و عادت های همراه با اعتیاد شروع شده و سپس فرد به سوی مصرف مواد مخدر می رود . اگر با کمک یک روانشناس نسبت به رفتارها و عادت های اعتیاد شناخت و هوشیاری کافی را بدست آورید می توانید در مراحل اولیه عود جلوی مصرف مواد مخدر و لغزش خود را بگیرید !

–         باور غلط و رایج بیماران درباره اراده و قوی بودن آن معمولا بیماران را دوباره در دام اعتیاد می اندازد . بیماران علاقمند هستند تا با اراده قوی از مصرف دوری کنند و حتی گاهی خود را در معرض مصرف مواد مخدر قرار می دهند تا با امتناع از مصرف ، اراده خود را محک بزنند و متاسفانه باور دارند که ” اصل آن است که مواد باشد و مصرف نکنی و الا اگر از آن فرار کنی که هنر نیست! ” اما باید به این نکته توجه کرد که میل به مصرف مواد بسیاری قدرتمند است و به جای رودرو شدن با آن ، باید تلاش کرد تا با زرنگی و تدبیر از قرار گرفتن در شرایط مصرف و حالات پرخطر فرار کرد . در حقیقت افرادی که اعتیاد ندارند هیچگاه در مکانی که مصرف مواد مخدر صورت می گیرد حضور پیدا نمی کنند یا اصولا با مواد روبه رو نمی شوند و یا با خود مواد حمل نمی کنند .

نویسنده: حمید کوثری

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

قالب وردپرس