معماری
سرخط خبرها

دست ها بالا! می خواهم به قلبتان نفوذ کنم!

یکی از امیال درونی انسان علاقه به تاثیری گذاری روی دیگران است . آرزوی داشتن یک قدرت خارق العاده که بتوان روی  بقیه اثر گذاشت ، دل همگان را بدست آورد و به یک قهرمان فوق العاده تبدیل شد ، یکی از علل اصلی به وجود آمدن داستان های کمیک نظیر سوپرمن ، مرد عنکبوتی ، مردان ایکس و … بود .

واقعا چه اتفاقی می افتاد اگر شما هم یک قدرت خارق العاده داشتید؟! قدرتی که هنگامی کسی را می دیدید می توانستید روی او تاثیر بگذارید و درون قلبش نفوذ کنید . چه حادثه ای رخ می داد اگر وارد یک جمع بزرگ می شدید و می گفتید “دست ها بالا ! می خواهم به قلبتان نفوذ کنم! ” و بعد همه رو مجذوب خودتان می کردید!؟

فکرش را بکنید! با این قدرت اعجاب انگیز چه کارهای فوق العاده ای می توانستید انجام دهید!؟ هر چیزی که می خواستید در دستان شما بود.  با هر کسی که می پسندید صمیمی می شدید ، همه شما را عزیز می داشتند و از بودن کنار شما لذت می بردند و اگر آنها قرار بود کسی را به عنوان همراه زندگی خویش انتخاب کنند حتما جزو لیست تائید شده ها بودید. تصور کنید چقدر در کار و شغل خود پیشرفت می کردید!؟ بدون تردید یک تاجر موفق می شدید که می توانست هر آن چیزی را که بخواهد بفروشد! شاید هم یک مدیر موفق می شدید که همه او را دوست می داشتند و با جان و دل از دستوراتش اطلاعت می کردند و در بحران ها فقط به او تکیه می کردند. و مهمتر از همه شریک زندگیتان عاشق شما بود و حتی لحظه ای شما را ترک نمی کرد!

خوشبختانه ما همه درون خود این توانایی را داریم و جالب تر آن است که بدانید تحقیقات نشان داده این قدرت خارق العاده این قدرت خارق العاده اکتسابی است نه وراثتی و به راحتی شکوفا می شود! این قدرت تاثیر گذار و افسانه ای که همه را به سوی ما جذب می کند چیزی جز هنر شوخ طبعی نیست ! کافی است ذوق طنز و لطیفه گویی و لطیف بینی را در وجود خود تقویت کنید، مطمئن باشید با  استفاده درست از این مهارت می توانید به تمام آرزوهایی که در بالا به آن اشاره شد برسید و قبل از همه تاثیر شگرف آن را روی وجود خودتان شاهد باشید.

 شوخ طبعی یعنی هنر به کارگیری خنده در هر اتفاقی که الان رخ می دهد! یعنی پاشیدن نمک خنده به هر رخدادی که الان مقابل شماست. یعنی یافتن نکته ای لطیف در دل سرد ترین  و جدی ترین حوادث روزگار ، و از همه مهم تر دیدن شادمانه ترین زندگی در لحظه لحظه های آن!

 اندر فواید خنده هزاران مطلب و مقاله های مختلف نگاشته شده و تاثیرات بی شمار آن بر روی سلامتی جسم و روان در تحقیقات متعدد ذکر شده است. حتی از آن به عنوان سلاحی موثر برای مقابله با فشارهای روانی و استرس‌های روزمره یاد کرده اند . پژوهش های دانشمندان انگلیسی نشان داده که یک دقیقه از ته دل خندیدن معادل ۴۵ دقیقه ورزش کردن است و می تواند به همان اندازه خستگی را از تن بیرون کند و انسان را سر حال سازد . جدا از اینکه خنده سبب کاهش فشارخون و کاهش بیماری های قلبی می شود تحقیقات دیگر نشان داده که در اثر خندیدن، آندروفین بیشتری در بدن تولید می شود  و شخص اعتماد به نفس و احساس سرخوشی بیشتری پیدا می‌کند. ‌اندروفین‌ها همچنین به عنوان یک مسکن  طبیعی در کاهش درد در بدن نقش دارند .
مطالعات گسترده در زمینه اثرات خنده باعث شد تا علم خنده شناسی یا  ” ژلاتولوژی”( Gelatology) شکل بگیرد و خنده درمانی به عنوان یک روش درمان در معالجه بسیاری از مشکلات جسمی و روانی رواج پیدا کند . دکترمادان کاتاریا  نخستین بار در سال ۱۹۵۵ پس از خواندن کتاب “کالبدشکافی یک بیماری نوشته کارمن کازینس روزنامه نگارآمریکایی” که به تأثیر خنده در درمان یک بیماری صعب‌العلاج پرداخته بود ، اقدام به راه‌اندازی اولین باشگاه خنده در جهان کرد. دانشمندان معتقدند کودکان روزانه حداقل چهارصد بار می‌خندند و با توجه به اثرات خنده در افزایش سطح دوپامین و افزایش باز جذب سروتونین در مغزمی توان گفت که انسانها به طور ناخودآگاه به آدم های خنده روی و شوخ طبع تمایل بیشتری دارند .

خنده

شوخ طبعی یکی از مکانیسم های دفاعی است که افراد داری سلامت روان در هنگام روبه رو شدن با مسائل و چالش های زندگی از آن استفاده می کنند . تحقیقات دکتر «ایموتو» در سال 1990 تا سال 2000 ، طی 10 سال مطالعه روی کریستالهای آب نشان دادکه خندیدن در مقابل کریستالهای آب باعث شکل گیری کریستال هایی با ساختار منظم و زیبا می شود و در مقابل وقتی کریستال هایی که در برابر گریه کردن قرار می گیرند ساختاری نامنظم و نا زیبا پیدا می کنند.. حال تصور کنید با توجه به اینکه حدود سه چهارم بدن ما را آب تشکیل می دهد تاثیر خنده بر روی بدن ما چقدر عظیم و تکان دهنده می تواند باشد!؟

افرادی که توانایی شوخ طبعی خود را افزایش داده اند زمانی که حتی کسی در کنار آنها نیست به جای جدی گرفتن مسائل خود به آنها می خندند و همین خنده باعث تغییر روحیه و در نتیجه تغییر چهره آنها به آدم های جذاب و مورد علاقه دیگران می شود .

پژوهش نشان داده است که خانم ها در حضور آقایان بیشتر می‌خندند و آقایان اغلب در حضور خانم ها لطیفه های بیشتری تعریف می کنند . حتی معلوم شده است که مردان در حضور زنان آهسته‌تر می‌خندند، اما  هنگامی‌ که در جمعی حضور دارند که تمامی آن جمع را آقایان تشکیل می دهند با صدای بلندتری قهقه می زنند و می خندند ! پس اگر یک آقا هستید و می خواهید که همسرتان تمایل داشته باشد مدت زمان بیشتری را در کنار شما بگذراند حتما توانایی شوخ طبعی خود را افزایش دهید و اگر خانمی هستید که دوست دارید توجه همسر خود را بیشتر به خود معطوف نمایید حتما هنر خندیدن به بذله گویی  را در خود پرورش دهید و حتی اگر شوهرتان آدم شوخ طبعی نیست سعی کنید در خودتان هنر شوخ طبعی را پرورش دهید ، خواهید دید که او هم به زودی به شما می پیوندد، زیرا تحقیقات نشان داده که خندیدن و شادی واگیر دار است !

از لبخند زدن و داشتن لبخند بر روی لب به عنوان یکی از اصول اساسی در آموزش فنون روابط عمومی ، بازاریابی و فروشندگی یاد می شود . اگر شما دوست دارید یک مذاکره کننده ، یک تاجر و یا یک فروشنده موفق باشید باید همواره لبخند به لب داشته باشید و با زیرکی تمام هر کجا که به بن بست رسیدید با شوخ طبعی مسیر را به سمت اهداف خودتان تغییر دهید یادتان باشد  که انسان ها به طور طبیعی به افراد خندان بیشتر اعتماد می کنند. پس از همین حالا سعی کنید چند لطیفه زیبا را به خاطر بسپارید و اولین گام به سمت شوخ طبعی را بردارید . در اولین فرصتی که همسر خود را دید به او بگوید “دست ها بالا ! می خواهم به قلبتان نفوذ کنم! ” و از نیروی خارق العاده درون وجودتان نهایت استفاده را ببرید.

نویسنده: حمید کوثری

منتشر شده در مجله موفقیت شماره ۲۵9

همچنین ببینید

وب سایت رسمی حمید کوثری – کارشناس ارشد روانشناسی

مشاغل پر درآمدی که نیاز به لیسانس ندارند

انسان گرایی نظامی فکری است که به موجب آن تمایلات و ارزشهای انسان در درجه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =

قالب وردپرس