معماری
سرخط خبرها

دلایل مصرف مواد مخدر

عواملی که سبب می شود فرد به مصرف مواد مخدر روی آورد کدامند ؟

اعتیاد را می توان یک بیماری مغزی مزمن دانست که همراه با میل شدید و مقامت ناپذیر برای مصرف مواد مخدر است اما چرا افراد به مصرف مواد مخدر روی می آورند ؟

–         یکی از دلایل مصرف باور نادرست در مورد مواد مخدر است به طوری که بسیاری از افراد مواد را به عنوان درمان و دارویی برای کاهش دردهایشان می دانند ! متاسفانه این باور نادرست در کشور ما بسیار رواج دارد و باید تغییر کند ! مواد مخدر به هیچ عنوان دارو و درمان بیماری نیست بلکه خودش بیماریی مزمن است که باید اعتراف کرد درمان آن آسان نیست و در حقیقت شروع نکردن مصرف مواد مخدر بسیار آسان تر از کنار گذاشتن آن است ! هیچگاه با این خیال که “من اراده کافی دارم” ، “من با دیگران فرق می کنم” ، “با یکی دوبار مصرف کردن که آدم معتاد نمی شود ” به سراغ بیدار کردن دیو خفته اعتیاد که در وجود تک تک ما قرار دارد نروید که در صورت بیداری آن دیو پلید ، کنترلش کار آسانی نیست ! در صورتی که احساس های نظیر دلشوره ، نگرانی، استرس ، غم و اندوه و … دارید برای کاهش ناراحتی خود به یک روانپزشک مراجعه کنید ، داروهایی با کارایی بسیار بهتر و تخصصی تر نسبت به مواد مخدر برای درمان حالت ها و احساسات شما وجود دارد. مطالعات گوناگون نشان داده است کسانی که انتظار دارند مصرف مواد مخدر فشار روانی ، اضطراب ، استرس و افسردگی آنها را کاهش دهد ، همان هایی هستند که احتمال دارد مصرف کنندگان همیشگی باشند !

–         دلیل دیگر برای مصرف مواد مخدر ایجاد احساس سرخوشی در فرد است . غالب مواد مورد سوء مصرف ، ایجاد احساس خوشی زیادی می کنند از احساس قدرت ، اعتماد به نفس ، افزایش انرژی گرفته تا  احساس آرامش ، رضایت ، بی خیالی و بی قیدی ! شاید در ابتدا فرد معتاد آثار مثبتی را احساس کند اما طولی نخواهد کشید که فعالیت های لذت بخش زندگی به دلیل تاثیر مواد مخدر بر روی مغز دیگر برای فرد لذت بخش نبوده و سوء مصرف مواد برای مصرف کننده به یک ضرورت ، جهت رسیدن به حالت “عادی و طبیعی ” پیش از شروع مصرف مواد مخدر تبدیل می شود و در نتیجه دیگر نه تنها مصرف مواد لذت بخش نخواهد بود بلکه شخص علاقه و تمایلی به فعالیت های لذت بخش زندگی نیز نخواهد داشت  ! هیچگاه برای لذت بردن ، تفریح کردن و تفنن به سراغ مصرف مواد مخدر نروید . اگر دوستانی دارید که تفریحی بجز مصرف مواد مخدر نمی شناسند بهتر است دوستانتان را تغییر دهید ، بازی ها و سرگرمی های بسیار بهتری نسبت به مصرف مواد مخدر وجود دارند که هم شادترند و هم خطرات سوء مصرف مواد مخدر را ندارند و سالم ترند !

عواملی که سبب می شود فرد به مصرف مواد مخدر روی آورد کدامند ؟

–         عامل دیگر برای مصرف مواد مخدر کارکرد و عملکرد بهتر است . فشار بسیار زیادی که برخی از افراد برای بهتر کردن عملکرد ورزشی و یا کارکرد فکری خود مخصوصا در شب های امتحانات احساس می کنند یکی از دلایل تجربه اولیه یا تداوم سوء مصرف مواد است. اما نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که شاید در ابتدای امر کارایی فرد افزایش و میزان خواب شخص کاهش یابد اما مواد مخدر با تغییر در متابولیسم و کاکردهای مغز سبب می شود که آسیب شدید و جبران ناپذیری به مغز وارد شده و شخص سلامتی خود را از دست بدهد و در نتیجه توانایی تفکر ، حافظه و هشیاری در اثر سوء مصرف مواد کاهش چشمگیری خواهد داشت  . همه این را می دانیم که مصرف مواد مخدر و ورزش در دو نقطه مقابل هم قرار دارند اما کدام باور غلط  باعث شده که شخص به این نتیجه برسد که مصرف مواد مخدر می تواند به افزایش کارایی فرد در فعالیت های ورزشی کمک کند جای تامل دارد . خستگی ، درد و در کنارشان استراحت جزء جدا نشدنی از زندگی ماست . ما نیاز داریم به طور نرمال هشت ساعت در روز بخوابیم . توجه به این نکته ضروری است که نباید حالات و کارکردهای طبیعی بدن را با مصرف مواد مخدر تغییر داد !

–         دلیل قابل ذکر دیگر که بیشتر در نوجوانان اهمیت دارد و باید در کانون توجه والدین قرار گیرد حس کنجکاوی ، یک رنگ شدن با همسالان و بدست آوردن احساس بزرگی است . قشر پیشانی مغز که مسئول بررسی موقعیت ، تصمیم گیری منطقی و کنترل هیجان است در دوران نوجوانی هنوز در حال تکامل بوده و در نتیجه نوجوانان در معرض خطر انتخاب های نادرست مانند امتحان کردن مواد مخدر قرار دارند. دوستان و همسالان بیشترین تاثیر را در دوره نوجوانی دارند . دوستان مصرف کننده مواد حتی می توانند نوجوانانی را که عوامل گرایش به اعتیاد در آنها کم است را نیز تحت تاثیر بگذارند و آنان را برای اولین مصرف مواد وسوسه کنند . نوجوانی خطرناک ترین دوره گرایش به مواد مخدر در طول گستره زندگی است و متاسفانه کشیدن سیگار ، مصرف الکل و مواد مخدر احساس بزرگ شدن و به بلوغ رسیدن را برای آنها تداعی می کند و اگر در اطرافیان و خانواده نوجوان ، شخص مصرف کننده ای وجود داشته باشد احتمال الگو پذیری و گام برداشتن وی در مسیر اعتیاد بسیار زیاد است . پژوهش های گوناگون نشان داده هر چه خطر ادراک شده و آگاهی شخص مخصوصا نوجوانان در مورد مصرف مواد بیشتر باشد ، گرایش به مواد و اندازه مصرف کمتر خواهد بود . پس تلاش کنید تا شناخت و آگاهی نوجوان خود را نسبت به مواد مخدر و مضرات سوء مصرف آن افزایش دهید . هنگامی که به محیط جدیدی نقل مکان کرده اید ، از همسر خود جدا شده اید یا نوجوان شما شکست تحصیلی را تجربه می کند باید نسبت به او توجه بیشتری داشته باشید زیرا در این شرایط احتمال گرایش او به مصرف مواد مخدر افزایش می یابد.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم هیچ عاملی به تنهایی تعیین کننده معتاد شدن فرد نیست. ساختار زیست شناختی فرد ( مانند جنسیت ، نژاد و مرحله تکاملی فرد ) و محیط اجتماعی پیرامون ( مانند شرایط خانه و خانواده ، مدرسه و محله ) در شکل گیری اعتیاد شخص نقش دارند . عوامل ژنتیکی که شامل تاثیر محیط بر عملکرد ژن هاست ، ۴۰ تا ۶۰ درصد از استعداد فرد برای اعتیاد را تشکیل می دهد نوجوانان و افرادی که دچار اختلالات روانی اند ، نسبت به عموم جامعه بیشتر در معرض خطر مصرف مواد مخدر قرار می گیرند . تحقیقات مختلف نشان داده بین مصرف مواد و اختلال شخصیت جامعه ستیز ( ضد اجتماعی ) رابطه وجود دارد . همچنین کودکانی که پیش فعالی ( اختلال کاستی توجه) و اختلال سلوک را در کودکی تجربه می کنند احتمال آنکه به مصرف مواد مخدر روی بیاورند بسیار زیاد است . مطالعات مقطعی دیگر تائید کردند که هم افسردگی و هم اضطراب با سیگار کشیدن رابطه دارد و پژوهشهای دیگر مشخص کردند که مصرف مواد در میان جوانانی که سیگار می کشیدند حدود ۸ برابر بیشتر بود و نزدیک به ۷۸ درصد جوانانی که هم الکل و هم سیگار مصرف می کردند ، مواد مخدر هم مصرف می کردند در حالیکه فقط سه درصد از جوانانی که الکل و سیگار مصرف نمی کردند در چنگال اعتیاد گرفتار شده بودند . پس می توان نتیجه گرفت کشیدن سیگار و مصرف الکل زمینه ساز شروع مصرف مواد مخدر است .

نویسنده: حمید کوثری

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

قالب وردپرس