معماری
سرخط خبرها

راز تغییر ناگهانی و ماندگار

راز تغییر ناگهانی و ماندگار

از مجموعه سخنرانی های منتشرنشده آنتونی رابینز

مقدمه:

آنتونی رابینز یکی از پر انرژی ترین و حاضرجواب ترین سخنرانان دو دهه اخیر در حوزه موفقیت به شمار می آید. ویژگی برجسته رابینز تازگی مطالب و غنایی مشهود سخنرانی های اوست. او در هر محفلی و برای هر گروه شنونده ای چیزی برای گفتن و آموختن دارد. خود رابینز این توان خارق العاده را نتیجه مطالعه فراوان و مستمر  و شور و شوق تمام ناشدنی اش در یادگیری موضوعات جدید خودشناسی و خود آگاهی می داند. برنامه هفتگی رابینزاصلا جای خالی ندارد. او یا در حال سخنرانی است و یا در سخنرانی های بقیه استادان موفقیت شرکت می کند. بسیاری از موسسات و گروه های نیازمند درس های مهارت های زندگی برای خرید حتی یکساعت از وقت سخنرانی رابینز هزاران دلار هزینه می کنند و در هر سخنرانی هزاران مشتاق و علاقه مند برای حضور و دریافت رودررو و مستقیم درس ها سرودست می شکنند. رابینز دریای انرژی است و خودش سمبل و گواه زنده درستی گفته هایش است. او چون خودش تک تک درس ها و آموخته هایش را ابتدا در وجود خودش کشف می کند و پرورش می دهد ، این توانایی را دارد که برای هر شخصیتی که مقابلش بایستد آموخته اش را به شکل و زبان مناسب و جدید و منحصر به فردی خاص آن شخص توضیح دهد. به همین خاطر بسیاری از کسانی که مکررا در سخنرانی های رابینز شرکت می کنند معتقدند که او هرگز درسی تکراری نمی دهد بلکه هر درس او شیوه نگاه جدیدی به زندگی را مقابل شنونده بازمی کند. زبان آنتونی رابینز زبانی آشنا و عاری از هر نوع پیچیدگی و سخت نمایی است. او مثل استادان دانشگاه حرف نمی زند و به مدرک دکترایش نمی نازد. یکبار رابینز در دانشگاه مهندسی کالیفرنیا مقابل صدها استاد و پروفسور سخنرانی خود را با جمله مشهور اینشتن شروع کرد که تنها کسی می تواند ادعا کند چیز پیچیده ای را فهمیده که قادر باشد آن را به زبان ساده بیان کند و من اینجا هستم تا مساله به ظاهر غامض و پیچیده زندگی را به زبان ساده و قابل فهم برای همه برایتان بیان کنم.

رابینز از کلمات ساده و قابل فهم استفاده می کند. اما بعد از هر سخنرانی باید ساعتها و روزها روی تک تک جملات و درسهای او تعمق کرد و مصداق آنها را در زندگی عادی به خاطر آورد و این همان نقطه ای است که انسان شیفته رابینز می شود! در واقع بعد از هرسخنرانی رابینز ، شنونده در زندگی روزمره خود ده ها مساله تا آن موقع لاینحل را پیدا می کند که قفل تک تک این مسائل با جمله ای از سخنرانی رابینز باز می شود و از مقابل ذهن او این مسائل و مشکلات برای همیشه محو می گردد.

در این قسمت متن سخنرانی یکساعته ای از رابینز را برای جمعی از معتادین در حال ترک مرکز بازپروری غیر انتفاعی نیوجرسی می خوانیم . بر طبق آمار از بین پانصد نفری  که در این سخنرانی حضورداشتند فقط بیست و هفت نفر دوباره پس از ترک مجددا به مواد مخدر روی آوردند و بیش از چهارصد و هفتاد نفر برای همیشه مواد مخدر را ترک کردند! این آمار در تاریخ آن مرکز بی سابقه بوده است.

**************

سلام! من تونی رابینز هستم. امروز دعوت مدیر مرکز را برای حضور در بین شما دوستان پذیرفتم و به همراه خانواده اینجا آمدم تا هم همسرم و هم فرزندم عاقبت روی آوردن به اعتیاد را از نزدیک در چشمان و نگاه تک تک شما شاهد باشند. وقتی خواستم پسرم را اینجا بیاورم ، یکی از دوستانم که اتفاقا دکترای روانشناسی دارد گفت که ممکن است این بازدید برای پسرم بدآموزی داشته باشد، اما من برعکس او بر این باورم که همین یکساعت بازدید برای پسرم از صدها ساعت سخنرانی اختصاصی من برای او بیشتر مفید است!؟ می دانید چرا!؟ چون او رنج و درد و عذاب دست و پنجه نرم کردن با مواد مخدر الآن با تمام وجودش حس می کند و می تواند در نگاه های شما رد پای همه پوچی و بیهودگی  و اضطراب و دل آشوبی حاصل از مواد مخدر را از نزدیک ببیند.

متاسفانه عجله دارم و باید سریع بروم! اما قول می دهم که در فرصتی دیگر برای شما یک هفته کامل وقت بگذارم و تمام آنچه دارم را با شما در میان بگذارم. اما به راستی داشتنی های من به چه درد شما می خورد وقتی گرانبهاترین دارایی خود یعنی عمر و جسمتان را به این راحتی فروخته اید و ازدست داده اید!؟؟ تک تک شما رنج و عذاب زیادی را در زندگی تحمل کرده اید. حتی بسیاری از شما از فکر بازگشت به زندگی عادی و روبرو شدن با آن رنج و عذاب کشنده و طاقت فرسای محیط بیرون به وحشت می افتید. اما همین شما الآن از مواد مخدر بیشتر از آن عذاب و اذیت می ترسید! چه اتفاقی افتاده است!؟ شما که چند ماه پیش و یا شاید چند سال پیش به مواد مخدر به عنوان ناجی آرامبخش نگاه می کردید و در آن لذت آرام شدن و راحت شدن را جستجو می کردید ، اکنون نظرتان عوض شده و تصمیم گرفته اید که عذاب زندگی را به جان بخرید و خود را از شر اهریمن شکنجه گر اعتیاد نجات دهید! چرا!؟ جواب خیلی ساده است! شما جای لذت و رنج را در ذهن خود عوض کرده اید و به محض انجام اینکار به یکباره تصمیم گرفته اید که اعتیاد خود را ترک کنید. به همین سادگی و به همین سرعت همه چیز دگرگون شد و شما از قالب یک عاشق مواد مخدر به صورت دشمن سرسخت این مواد درآمده اید. همه این اتفاقات درست لحظه ای رخ داد که شما عنصر لذت را از مصرف موادمخدر باز پس گرفتید و به جای آن زنجیررنج و عذاب و درد را به پای آن بستید. آن اراده مشهور که همه دنبالش هستند تا با یک قصد و نیت مردانه همه چیز را دگرگون سازند همین هنر و مهارت عوض کردن جای رنج و لذت در موضوعات و مسائل زندگی است.

چرا چاق هستید و به ورزش روی نمی آورید!؟ جواب ساده است! چون چیزی درون ذهن شما دائم در حال نجوای این باور بی معناست که چاق بودن نه تنها اشکالی ندارد بلکه چیزی لذت بخش و خوشایند نیز هست! و برعکس گرسنگی و رژیم و تمرینات مرتب و منظم ورزشی خسته کننده و عذاب آور و زجر دهنده است و به راستی کدام موجود عالم را می شناسید که از رنج فراری نباشد و به سمت لذت و خوشی و راحتی حرکت نکند!؟ نتیجه این گوش دادن به نجوای غلط درونی هم چیزی جز همچنان چاق و بی ریخت ماندن و سرانجام بر اثر بیماری های ناشی از اضافه وزن به رنج افتادن چیز دیگری نمی تواند باشد.

چرا بعضی فقر و نداری و بیچارگی راتحمل می کنند، نگاه حسرت آلود فرزندانشان و سوءتغذیه خانواده را شبانه روز به چشم می بینند ، اما با همه اینها برای ایجاد تحول درشرایط اقتصادی خود و خانواده دست به هیچ تلاشی نمی زنند و برعکس سعی می کنند به هر قیمتی که هست شرایط فعلی را همچنانکه هست حفظ کنند!؟ جواب بسیار ساده است!؟ آنها گمان می کنند شانس و اقبال با ایشان همراه نخواهد بود و با دست زدن به هر نوع اقدام و تغییر دادن شرایط فعلی همینی را که دارند هم از دست می دهند و وضعشان از اینکه هست بدترمی شود. ترس از عذاب بیشتر و درد و رنج زیادتر باعث می شود تا این افراد برای همیشه فقیر و درمانده بمانند و عذاب دست دراز کردن مقابل این و آن را به جان بخرند ، اما کوچکترین تلاشی برای بهبود شرایط مالی و شغلی و اجتماعی خود نکنند.این شخص کافی است یکبار برای همیشه با خود خلوت کند و رنجی که الآن بر وجود او و عزیزانش حاکم است را بدون هیچ پیشداوری و توجیهی نظاره کند وعذاب و دردی که از این بابت بر زندگی او و خانواده اش حاکم شده را با تمام وجود لمس کند و بعد آینده روشن و زیبا و لذت بخشی که در صورت تغییر و اقدام به کاری جدید نصیب او و خانواده اش می شود را به طور شفاف و روشن و مطمئن برای خود مجسم سازد. وقتی این تصویر لذت بخش برای تغییر در ذهنتان جاافتاد وذهن شما توانست رنج و درد و آزار بی حرکتی وضعیت فعلی را لمس کند بلافاصله همه چیز در درونتان دگرگون می شود و موتور تصمیم سازی داخل دلش فورا به کار می افتد و اودیگر حتی لحظه ای ماندن در شرایط فعلی را نمی تواند تحمل کند. دیگر کسی جلودار او نیست و مادامی که باوری جدید او را از تغییر نترساند او به تاخت و با اراده محکم شب و روز بیدار می ماند تا هر طور که شده این رنج و عذاب را از خانواده اش دور کند.فکر می کنید چرا بعضی ناگهان کمربندها را محکم می کنند و دندان ها را به هم فشار می دهند و شرایط عذاب آور کنونی شان رابه هم می ریزند و موجود جدیدی می شوند!؟ دلیلش همین است که آنها جای عامل رنج و لذت را در ذهن خود جابجا کرده اند!

وب سایت رسمی حمید کوثری (پژوهشگر و روانشناس) و فرامرز کوثری (پژوهشگر علوم موفقیت و حوزه های کارآفرینی) – مجله اینترنتی موفقیت آن لاین – سایت رسمی داستان های شیوانا

اکنون من مقابل شما ایستاده ام و نیم ساعت بیشتر فرصت ندارم تا راز ترک دائمی و پایدار اعتیاد را برای شما بگویم و من دوستانه به شما می گویم که کلید اصلی این قفل خود شما هستید! به درون خود برگردید و ببینید کدام باور ، کدام جمله و یا کدام دوست و نظریه باعث شد تا شما ماده مخدر را به عنوان عنصری لذت بخش و خوشایند تصور کنید و برای فرار از رنج های نه چندان عذاب آور و برای بسیاری معمولی زندگی ، به جای مقاومت به سوی این عنصر به ظاهر لذت بخش و راحت کننده روی آورید! حال کمی به وضعیت زندگی خود و دوستانتان که الآن مقابلتان قرار دارند نظری بیافکنید و ببینید آیا آن نظریه یا آن باور یا آن دوست حقیقت را می گفت و آیا واقعا لذت و حظی که در جستجویش بودید واقعا در مواد مخدر پنهان بود و یا شما از چاله درآمدید و در چاه افتادید و برای رهایی از رنج و عذابی که زیاد هم سخت نبود خود را به دردسر و رنجی بیشتردچار ساخته اید! وقتی به این باور به صورت ریشه دار و عمیق و از درون دست یابید، دیگر هیچ وسوسه ای نمی تواند شما را دوباره به ماده مخدر بازگرداند. شما برای همیشه از شر این اعتیاد واقعا لعنتی خلاص می شوید!

اما اگر ذره ای تکرار می کنم فقط ذره ای بر این باور باشید که شاید مواد مخدر در مواقع سخت به درد بخورند و بتوانند شما را از درد رها کنند ، بدانید که همیشه امکان بازگشت شما به این وضعیت فلاکت بار و عذاب آور وجود دارد. علت اینکه بعد از ترک به واسطه مجالست با دوستان ناباب بسیاری دوباره به اعتیاد بازمی گردند نیز دقیقا همین است. دوست ناباب با جملاتی که به هم می بافد عنصر رنج و عذاب را از مصرف مواد مخدر می گیرد و به جای آن عنصر لذت و خوشمزگی و خوشایندی را به آن منتسب می کند و بعد اتفاقی می افتد که شخص هنگام ترک اصلا گمان نمی کرد روزی رخ دهد. شیطانی که شما الآن از آن بیزارید و برای فرار او به این مرکز پناه آورده اید رنگ و لعاب یک فرشته را به خود می گیرد و دوباره شما را به دام می اندازد.

همه تغییرات بزرگی که در زندگی انسان های برجسته رخ داده به واسطه همین شناخت درد واقعی از لذت واقعی است. لحظه ای در زندگی این انسان های بزرگ آنها به خود آمده اند و احساس کرده اند که رنج وعذاب ناشی از وضعیت کنونی دیگر برایشان قابل تحمل نیست و برعکس آینده درخشان و خوشایندی که به واسطه تغییر نصیبشان می شود ارزش عوض شدن و دست به عمل زدن را دارد و آنها نیز چنین کرده اند و به مدارج عالی تری از زندگی دست یافته اند.

همراهانم بی تابی می کنند و از من می خواهند زودتر این سخنرانی را به پایان برسانم ، و من امیدوارم کلید تغییر ناگهانی و لحظه ای و ماندگار و جاودانه در تمام امور زندگی را در اختیار شما قرار داده باشم. این کلید بسیار ساده اما فوق العاده کارساز و موثر است. به وضعیت کنونی که دوستش نداریدرنج و عذاب و اندوه را منتسب سازید و به وضعیت جدیدی که آرزویش را دارید لذت و خوشی و زیبایی و شکوه و تعالی را مرتبط سازید. بعد بنشینید و غول درون خودتان را ببینید که در هیبت یک تصمیم بزرگ و مردانه در وجودتان شکل می گیرد و شما را وادارمی سازد تا در کمترین زمان قابل تصور بزرگترین تغییر را در تمام سطوح زندگی تان شاهد باشید.

منبع : موفقیت آن لاین

یک دیدگاه

  1. سلام .
    سپاسگزارم .
    این سخنرانی رابینز بسیار زیبا و تکان دهنده است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یازده =

قالب وردپرس