معماری
سرخط خبرها

شخص معتاد در خانواده

اگر ما در خانواده یک شخص بیمار داریم چه وظایفی بر دوش مان است ؟

متاسفانه شاهد آن هستیم که خانواده ها بارها و بارها شخص معتاد را به کمپ های یا کلینک های ترک اعتیاد می آورند اما بعد از آن همه مسئولیت  را به مسئولین آنجا واگذار می کنند و تمام فعالیت های خود را به پشت درب های کمپ ها یا کلینیک ها محدود می کنند ، غافل از آنکه درمان اعتیاد یک درمان حمایتی است . یعنی اینکه فرد در طول دوره درمانی باید از سوی خانواده خود مورد حمایت قرار بگیرد .

وجود شخص معتاد در خانواده

–         خانواده در درمان معتاد نقش گروه حمایتی را باید به عهده بگیرد ، در حقیقت خود خانواده هم باید تحت مشاوره قرار گیرد و آموزش های لازم را در طی دوره درمان ببیند. اگر به عوامل اعتیاد دوباره نگاهی بیاندازیم خانه و خانواده را یکی از عوامل موثر در اعتیاد شخص عنوان کردیم پس خانواده شخص معتاد نیز باید درمان شده و با افزایش آگاهی آنها نسبت به اعتیاد ، محیط خانواده نیز برای شخص معتاد تغییر کند .

–         یکی از مشکلات عمده شخص بیمار در طی دوره درمان بی اعتمادی خانواده به اوست . بسیاری از اوقات شاهد آن هستیم که خانواده به بهبود بیمار مشکوک بوده و گاهی او را متهم به مصرف مواد مخدر به صورت پنهانی می کند در نتیجه جو آرام خانواده متشنج شده و عوامل وسوسه و لغزش در بیمار به وجود می آید. باید بدانیم که خانواده به عنوان گروه حمایتی همانند یک دوست باید به بیمار اعتماد کنید و او را بپذیرید تا وی بتواند به راحتی لغزش دوباره خود به سمت مصرف مواد را با خانواده در میان بگذارد و گروه حمایتی عامل بوجود آورنده وسوسه را شناسایی کنید و تاثیر آن را به حداقل برساند .

–         برای ترک کردن و انجام اقدامات لازم برای درمان انگیزه های زیادی وجود دارد نظیر همسرم به من گفته ” اگر ترک نکنی دیگر با تو زندگی نمی کنم ! ” . خانواده با کمک یک روانشناس مسلط به مصاحبه انگیزشی باید تلاش کنند تا انگیزه های پیش پا افتاده و نپخته شخص را برای ترک اعتیادش تکمیل کنند .

نویسنده : حمید کوثری

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 5 =

قالب وردپرس