معماری
سرخط خبرها

شیوانا 55 – عاشق دیوانه نیست!

مردی دو پسر داشت. یکی ساده لوح ومهربان و دیگری زرنگ و مکار وبی رحم. مرد می خواست ثروت خود را بین پسرانش تقسیم کند. به همین خاطر نزد شیوانا آمد و از او در اینخصوص نظرخواست. شیوانا از مرد پرسید:” آن پسری که او را ابله و ساده لوح می خوانی آیا تا به حال عاشق شده است؟”

مرد لیخند تلخی کرد و گفت:” بله استاد! به شدت دلسپرده دختر جوان همسایه است و اتفاقا دخترک هم شیفته اوست. در مقابل پسر دومم زرنگ است و سنگدل و هیچ کس نتوانسته در درون قلب او رخنه کند. من مطمئنم پسر دومم می تواند کل ثروت مرا حفظ کند و پسر ساده لوحم عقل کافی برای نگهداری این ثروت را نخواهد داشت. اما هر چه شما بگوئید من همان کار را خواهم کرد.”

شیوانا به مرد ثروتمند گفت که ثروت را به مساوات بین پسرانش تقسیم کند وحتی سهمی که برای خود و همسرش کنار گذاشته را هم در اختیار پسر ساده دل قرار دهد!”

مرد ثروتمند با تعجب نصیحت استاد را پذیرفت و چنین کرد. یکسال گذشت وسال بعد مرد ثروتمند نزد شیوانا آمد و گفت:” من طبق رای شما عمل کردم. پسر ساده دلم با دختر مورد علاقه اش ازدواج کرد و بخشی از زمین و ثروتی که در اختیارش بود  را به کار انداخت ورونق فراوانی در کسب و کار پیدا کرد.اما پسر سنگدل وزیرکم تمام ثروتش را در راه عیش و عشرت تلف کرد و خود را آواره بیابانها نموده است. شما از کجا می دانستید که پسر اولم دیوانه نیست و عقل و خرد کافی برای مدیریت ثروت من و خانواده اش را دارد!؟”

شیوانا تبسمی کرد و گفت:” تو گفتی پسر اولت عاشق و دلباخته دختر همسایه شده است و توانسته نظر دخترک را نیز به عشق پاک و صمیمی اش جلب کند. یک عاشق هرگز دیوانه نیست و در واقع مجنون و کم خرد کسی است که از عاشق شدن و عشق ورزیدن عاجز و ناتوان است.من از روی نشانه هایی که دادی فهمیدم پسر خردمند تو کدامیک است و به همین خاطر چنین رای دادم!”

داستان های شیوانا – نویسنده : فرامرز کوثری

سایت رسمی داستان های شیوانا

www.hkowsari.ir

سخنان شیوانا

همچنین ببینید

شیوانا, سایت رسمی شیوانا

شیوانا 172 – گل دعوای گوزن ها را تماشا نمی کند!

بهار بود و شیوانا در کنار چشمه ای نشسته بود و به گل ها و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =

قالب وردپرس