معماری
سرخط خبرها

شیوانا 75 – جوجه اردک بزرگ مقام

شیوانا به همراه شاگردانش در میدان دهکده قدم می زد. کدخدا خودش را به کنار او رساند و آهسته در گوشش گفت:” استاد! مرد سبزی فروشی در کنار چشمه هست که احترام زیادی ، خیلی بیشتر از شما ، برای من قائل است. او به من می گوید “بزرگ مقام” و من از این گفته او احساس خوبی پیدا می کنم.اگر قبول نمی کنید بیائید تا به شما نشان دهم!

شیوانا تبسمی کرد و پذیرفت که همراه کدخدا نزد پیرمرد سبزی فروش بروند. پیرمرد تا کدخدا را دید از جا برخاست و با صدای بلند گفت:” جناب “بزرگ مقام”  برای خرید بر من منت گذاشتند ، چه می خواهید!؟ “

کدخدا سرمست از غرور مقداری سبزی سفارش داد و قدری هم پول بیشتر بابت تعریف و تمجید به مرد سبزی فروش داد. آنگاه رویش را به سمت مرد سبزی فروش کرد و گفت:” به نظرم شیوانا هم سبزی می خواست!؟”

شیوانا سری تکان داد و گفت:”من در مدرسه  سبزی های کاشت خودمان را می خوریم.”

پیرمرد سبزی فروش تبسمی کرد و گفت:” البته ناگفته نماند که من هم هر وقت سبزی کم می آورم از مدرسه شیوانا سبزی هایم را تامین می کنم!”

چند قدمی که از مغازه سبزی فروش دور شدند ، کدخدا در حالی که از ذوق در پوست خودش نمی گنجید گفت:” دیدید استاد! او حتی شما را به اسم ساده شیوانا صدا زد و برعکس من را “بزرگ مقام” نامید. دیدید که چقدر من نزد اهالی احترام و ارج و قرب دارم.

کدخدا این را گفت و شادی کنان از شیوانا و شاگردانش دور شد. یکی از شاگردان که شاهد ماجرا بود با ناراحتی رو به شیوانا کرد و گفت:” چقدر اهالی این دهکده بی معرفت و قدرناشناس اند که قدر استاد بزرگی چون شما را نمی دانند! و به اسم ساده شما را صدا می زنند!”

شیوانا با لبخند گفت:” اگر سری به داخل مغازه سبزی فروش بزنی می فهمی که “بزرگ مقام” نام جوجه اردکی است که مرد سبزی فروش هر روز با خودش به مغازه می آورد و به او غذا می دهد. شاید بر لبان سبزی فروش کلمات “بزرگ مقام” ظاهر شود اما در مقابل چشمان او قیافه جوجه اردک مجسم می شود.نباید به لقب ها زیاد مغرور شویم. در این مواقع افتخار می کنم که مرا به اسم خودم صدا می زنند!”

شاگرد شیوانا با حیرت گفت:” او چرا چنین کاری می کند!؟”

شیوانا شانه هایش را بالا انداخت و گفت:” او سود بیشتری می خواهد و اگر قرار باشد با یک لقب “بزرگ مقام” کدخدا به او پول بیشتری دهد ، پس او ازاین شگرد استفاده می کند. اینکه کار این مرد درست است یا نه ! به خودش مربوط است اما این کدخداست که نباید به لقب “بزرگ مقام ” مغرور شود و به خاطر شنیدن این لقب مال و اموالش را بذل و بخشش کند. همیشه در زندگی وقتی کسی شما را به اسم خودتان صدا می زند خوشنود باشید و زیاد در بند اسامی و القاب نباشید که شاید در پشت آن لقب  “جوجه اردکی”  هم وجود داشته باشد!”

داستان های شیوانا – نویسنده : فرامرز کوثری

سایت رسمی داستان های شیوانا

www.hkowsari.ir

همچنین ببینید

شیوانا, سایت رسمی شیوانا

شیوانا 172 – گل دعوای گوزن ها را تماشا نمی کند!

بهار بود و شیوانا در کنار چشمه ای نشسته بود و به گل ها و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 6 =

قالب وردپرس