معماری
سرخط خبرها

مشاغل پر درآمدی که نیاز به لیسانس ندارند

انسان گرایی نظامی فکری است که به موجب آن تمایلات و ارزشهای انسان در درجه اول اهمیت قرار می گیرند .آبراهام مزلو به عنوان سردمدار رویکرد انسان گرایی در روانشناسی سلسله مراتبی را بر اساس پنج نیاز فطری انسان در سال 1968 معرفی کرد که به هرم مزلو معروف شد . این نیازها عبارت بودند از

1-      نیازهای فیزیولوژیکی مانند: غذا ، آب و میل جنسی

2-      نیازهای ایمنی مانند : امنیت ، سرپناه ، نظم و ثبات

3-      نیازهای تعلق پذیری و محبت

4-      نیازه به احترام از جانب خود و دیگران

5-      نیاز به خود شکوفایی

با نیم نگاهی به مفهوم شغل در دنیای امروزی و هرم مزلو متوجه می شویم که داشتن یک شغل کمک می کند که طیف وسیعی از سلسله نیازهای ما ، از نیازهای فیزیولوژیکی گرفته تا نیازبه خود شکوفایی برآورده شود .

متاسفانه وجود باورهای محدود ساز در جامعه ما نظیر “یافتن هر شغلی نیازمند آن است که مدرک دانشگاهی داشته باشید ؟ ” سبب می شود بسیاری از مشاغل پردرآمدی که وجود دارند در پشت دیوار ذهنی مدرک دانشگاهی پنهان شده و دیده نشوند . در صورتی که واقعیت بر مبنای باورهای محدود کننده ما بنا نشده است و لازمه داشتن یک شغل مناسب با در آمد کافی اصلا نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی نیست . آنچه که مهم و ضروری است داشتن کمی تخصص ، مهارت و صد البته تجربه است تا هم درآمد عالی داشته باشید و هم به عنوان یک فرد موفق شناخته شوید .

آنچه که فرد در طول دوران تحصیلش در دانشگاه می آموزد  نگاه کردن با دید علمی به مسائل موجود در رشته تخصصی اش می باشد و اینکه چگونه در آینده در  آن رشته تحصیلی خاص به تحقیق و مطالعه علمی بپردازد . یک فرد دارای مدرک تحصیلی فرایند نظری را در دانشگاه ها می آموزد و برای تکمیل تخصص و به دست آوردن مهارت عملی و تجربه کافی به ناچار باید به کارآموزی بپردازد. درست همانگونه که یک شخص بدون مدرک دانشگاهی هم برای یافتن شغل مورد نظرش نیازمند کارآموزی و کسب مهارت است. اگر فرد دانشگاه رفته تجربه کار در بازار را نداشته باشد مدرک او هیچ دردی را از بیکاری اش درمان نخواهد کرد. صاحب کاران بازار به فردی که کار بلد است شغل می دهند نه به شخصی که فقط مدرک خشک و خالی دارد. پس به خاطر داشته باشیم مهمترین اصل برای داشتن شغل مناسب دلخواه مان آموختن  هنر و فنون و ریزه کاری های مربوط به آن شغل می باشد و باید در طول دوره کارآموزی مهارت عملی ما تا حد نیاز بازار افزایش پیدا کند و تجربه کافی را در آن زمینه خاص  بدست آوریم  وگرنه محال است بتوانیم در بازار کار شغلی برای خود دست و پا کنیم.

نکته کلیدی در انتخاب یک شغل این است که وقتی حرفه ای را انتخاب می کنیم و در آن مشغول می شویم لازم نیست آن را  تا ابد به عنوان شغل دائمی و حتی خانوادگی خود بدانیم. بلکه امکان دارد بارها و بارها حرفه خود را تغییر دهیم و با توجه به تغییرات سریع در بازار کار و نیاز بازار به مهارت های مختلف این تغییر شغل در عصر کنونی به یک الزام تبدیل شده است. نکته حائز اهمیت آن است که بدانیم بسیاری از حرفه ها و مشاغل بر اساس موقعیت زمانی و شرایط اقتصادی آن مقطع از زمان انتخاب می شوند و چه بسا با تغییر شرایط ممکن است دیگر کارایی سابق را نداشته باشد و در نتیجه به اجبار باید برای تغییر آن فکری کرد و به سراغ آموختن مهارت دیگری رفت .

با افزایش روز افزون تکنولوژی و تغییر دائمی ذائقه جامعه، به روز نگه داشتن اطلاعات و فنون شغلی جزو الزامات غیر قابل انکار است. هیچگاه نباید به مهارت و تخصص خود مغرور شویم و خود را از یادگیری چیزهای جدید بی نیاز بدانیم و باید تلاش کنیم همواره از دانش به روز در زمینه شغلی خود آگاه باشیم و با چاشنی خلاقیت و نوآوری حتی در هر روز ، مهارتی متفاوت و جامعه پسند را  در خود شکوفا و ظاهر سازیم.

همانطور که گفته شد واقعیت بر مبنای باورهای محدود کننده ما بنا نشده است. اگر با این باور محدود کننده برخورد کردید که ” ابتدا باید به دانشگاه بروی ، درس را تمام کنی و بعد به جستجوی شغل بپردازی ! ” بدانید که واقعیت این گونه نیست ! بیشتر کسانی که موفق شده اند به مدارج بالاتر دانشگاهی دست پیدا کنند و در عین حال شغلی عالی در جامعه بدست آورند غالبا به طور پیوسته درس نخوانده اند بلکه در کنار کار کردن است که در فرصت های فراغت به ادامه تحصیل پرداخته اند !

مشاغلی پردرآمدی که نیاز به  لیسانس ندارند

در اینجا بیاید به لیستی از مشاغلی که درآمد خوبی دارند و نیاز به مدرک دانشگاهی ندارند نگاهی بیاندازیم . شما هم با مشاهده این لیست تایید خواهید کرد که داشتن یا نداشتن مدرک دانشگاهی برای موفقیت در بسیاری از مشاغل  عامل تعیین کننده نیست.

شغل

توضیحات

تعمیر کار موبایل

با گسترش روز افزون موبایل ها و وجود تعداد بسیار بالای آنها ، بازار بسیار خوبی در حوزه تعمیرات موبایل وجود دارد . کافی است که با شرکت در دوره های تخصصی تعمیرات موبایل مهارت و تخصص لازم در این زمینه را به دست آورید .

خدمات کامپیوتری

داشتن اطلاعات در مورد نرم افزار ها و سیستم عامل ها مخصوصا ویندوز می تواند شغل پولسازی را برای شما به ارمغان بیاورد . شما می توانید خدماتی نظیر : خدمات شبکه , لپ تاپ , تبلت ، پشتیبانی شبکه , عیب یابی شبکه , نگهداری و پشتیبانی , نرم افزاری , آموزش نصب و راه اندازی , ویروس یابی , بازگرداندن اطلاعات از دست رفته را به مشتریان خود ارائه دهید .

تعمیر کار مکانیک خودرو

با شرکت در دورهای تخصصی که توسط آموزشگاه های دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود شما می توانید به مهارت و تخصص لازم در این زمینه ها دست یابید و مشغول به کار شوید.

تعمیر کار برق خودرو

نقاش اتومبیل

نکته مهم در مورد این دو شغل تجربه است نیاز به کمی استعداد ، صبوری و مهارت عملی دارید. بد نیست بدانید که تعداد زیادی از نقاشان و صافکاران حرفه ای خودرو حتی سواد خواندن و نوشتن هم ندارند!

صافکار خودرو

تزئینات داخلی و خارجی خودرو

با گذراندن یک دوره کارآموزی کوتاه مدت و فشرده در مراکز فنی و حرفه ای و یا مدتی شاگردی نزد یک استاد کار ماهر یا مشاهده فیلم های آموزشی و حداکثر شرکت در کلاس های فشرده عملی در محضر معلم ورزیده می توانید به راحتی به این مشاغل مسلط شوید.

تعمیرکار لوازم برقی

لوله کش و تاسیسات ساختمان

برق کار ساختمان

تکنسین برق صنعتی

جوشکاری

آهنگری

تراشکاری

سقف کاذب

نقاشی ساختمان

کاشی کار و سنگ کار

گچ کاری و نازک کاری

انباردار

یک دوره ساده و فشرده حسابداری و انبارداری و البته امانت داری و اخلاق و برخورد مناسب می تواند فرصت های بسیار مناسبی را برای اشتغال در این گونه حرفه ها برای شما فراهم سازد.

حسابدار

صندوق دار

بازاریاب

با نگاهی ساده به سطح جامعه کاملا مشخص است که اشتغال در این حرفه ها هیچ نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد. در این مشاغل تجربه و مهارت ارتباط با دیگران حرف اول را می زند.

نگهبان

راننده تاکسی

راننده آژانس

پیک موتوری

تراکت پخش کن

فروشنده

نگهداری از کودک و سالمندان

خیاط

با شرکت در کلاس های فشرده خصوصی یا دوره های فنی و حرفه ای می توانید به ریزه کاری ها و جزییات این مشاغل به خوبی مسلط شوید. در این مشاغل ذوق هنری و تجربه و خلاقیت حرف اول را می زند و مشتریان این محصولات و خدمات بیشتر در جستجوی زیبایی و نوآوری و ابتکار فروشنده هستند تا دانش و علم دانشگاهی او!

آرایشگر

بازیگری

خوانندگی

نوازندگی

نجاری

کابینت سازی

گلسازی

عروسک سازی

گل فروشی و تزئین ماشین عروس

تزئینات سفره عقد

عکاسی و فیلم برداری از مجالس

باغبانی و پرورش گلخانه ای

با استفاده از کتاب ها یا مشاهده فیلم های آموزشی یا شرکت در کلاس ها می توانید تمام اطلاعات ریز مورد نیاز برای موفقیت در این مشاغل را در اختیار داشته باشید. در ادامه در صورت نیاز به کسب تخصص می توان دوره های تکمیلی را به صورت پاره وقت در مراکز آموزشی خصوصی گذراند.

کشت قارچ

دامداری

مرغداری

پرورش بلدرچین

پرورش دهنده پرندگان تزئینی

پرورش ماهی های آکواریومی

پرورش ماهی های خوراکی

تکثیر کرم زباله خوار و تولید کود آلی ورمی کمپوست

طلا سازی و جواهر سازی

رشته های ورزشی

مربیگری رشته های ورزشی

مشاور املاک

منشی

نویسنده: حمید کوثری

منتشر شده در مجله موفقیت شماره 264

 

همچنین ببینید

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

تجرد و تک زیستی امروز ، زنگ خطرنابودی نسل فرداست

در بحث علت و معلول ، سرگرم شدن به معلول معمولا خیلی راحت تر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

قالب وردپرس