معماری
سرخط خبرها

افسردگی

فرزاد : سلام خسته نباشید
میخواهم راحت بگم من یک برادرم دارم تا قبل ازدواج درصد بدی او  پنجاه درصد بود برای مثال بچه ها را اذیت می کرد به منظور شوخی گربه را با کفش می زد اما بعد از ازدواج برادرم نمازش را شروع کرد و به مسافرت رفت و در تصادفی که رخ داد باجناقش فوت کرد . در حال حاضر نه تنها گربه را نمی زند بلکه به آن جا و مکان می دهد . می خواهد به همه کمک کند و یکم افسردگی پیدا کرده میگه چرا مردم بد هستند ؟چرا کسی به کسی احترام نیمگذاره ؟ چرا اسلام فراموش شده ؟ میگه می خواهم نصیحت کنم و مسئله اصلی اینه که میگه هیچکس مرا درک نمیکنه ؟ و برادرم کتاب قران و روایت ها را زیاد می خونه . بعد از تصادف شغلش را تغییر داد و در این شغل هم با مردم ارتباط زیادی داره ! خواستم بدونم الان افسرده شده ؟و میگه چرا نمیتونه حرفش را به دیگران انتقال دهد و… به نظر شما برادرم باید چکار کند تا بتواند فراموش کند ؟

پاسخ : فرزاد عزیزم سلام

اول از همه باید ببینیم من و شما تعریف درستی از افسردگی داریم یا نه ! به زبان خیلی عامیانه فرد افسرده کسی است که در اکثر اوقات روز و تقریباً همه روزها، چه طبق گزارش خود بیمار از احساس ذهنیش (مثلاً احساس کند غمگین است، یا احساس پوچی کند)، چه طبق مشاهدهٔ دیگران (مثلاً بگویند گریان به نظر می‌رسد) ، احساس غم واندوه، ناامیدی و گریه‌های مکرر داشته باشد و از خوشی لذت نبرد یعنی نسبت به چیزهایی که ازآن لذت می‌بریم علاقه و احساس خوشایندی نداشته باشد . احساس گناه، درماندگی یا بی ارزشی ، به مرگ یا خودکشی فکر کردن ، خواب بیش از حد، یا مشکل در به خواب رفتن، از دست دادن اشتها و کاهش یا افزایش وزن به طور ناخواسته ، احساس خستگی زیاد در تمام مدت، اشکال در تمرکز و تصمیم گیری ، احساس بی‌قراری، عصبانیت و دلخوری زود هنگام و داشتن دردهای مبهم یا حاد که با درمان‌های معموی بهبود نمی یابد ، از علائم دیگر افسردگی است که شخص مبتلا به اختلال  افسردگی اساسی حداقل باید 4 مورد از علائم فوق را دست کم برای مدت دو هفته در بیشتر ساعات روز نشان دهد . حال باید دید که برادر شما کدامیک از علائم ذکر شده را نشان می دهد که شما می فرمایید کمی افسردگی پیدا کرده است .

اما تغییر رفتار و نگرش یک شخص بعد از رخ دادن حوادث و اتفاق ها امری کاملا طبیعی است چون نوع نگرش فرد به دنیا تغییر می کند و به عبارتی تلنگری برای تغییر رفتار و نگرش فرد می شود شاید برادر شما با افزایش سن ، ازدواج و حادثه تصادفی که برایشان رخ داده نگرشش نسبت به دنیا و زندگی تغییر کرده است .

البته در مورد اینکه می فرمایید برادرم می گوید : “می خواهم نصیحت کنم و مسئله اصلی اینه که میگه هیچکس مرا درک نمیکنه ؟” باید توجه داشت که چرا فکر می کند کسی او را درک نمی کند ؟! متاسفانه امکان مشاهده نشانه های بالینی برادر شما مقدور نیست و تشخیص دقیق از روی گفته های شما بسیار سخت و عملا غیر ممکن است . اگر برادر شما نسبت به مرگ باجناق خود احساس گناه می کند و رفتارها و حرف هایش کمی غیر عادی و نامتعارف می نمایید و رفتاری شبیه به شیدایی (منیک وار ) دارد . پیشنهاد می کنم به یک روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید تا تشخیص دقیق بالینی در مورد وی انجام پذیرد . اگر سئوال دیگری بود می توانید آن را از بخش پرسش و پاسخ وب سایت مطرح کنید .

پایدار و موفق باشید حمید کوثری

همچنین ببینید

حمید کوثری - کارگاه آموزشی تکنیک های تقویت حافظه

حمید کوثری – کارگاه آموزشی فرار از تله راز

کارگاه آموزشی فرار از تله راز مدرس دوره: حمید کوثری ( روان شناس و پژوهشگر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

قالب وردپرس