معماری
سرخط خبرها

طرز رفتار با شوهر خودخواه و از خود راضي

طرز رفتار با شوهر خودخواه و از خود راضي چگونه است

سئوال :  مژده:  با سلام و آرزوي موفقيت براي شما

طرز رفتار با شوهر خودخواه و از خود راضي که  فقط خودش و خانواده اش را مي پسندد و هر رفتار و حركتي را مورد تمسخر قرار مي دهد و از هر كاري چه مثبت و چه منفي ايراد ميگيرد و هميشه باعث رنجش و گريه مي شود و اعتنايي هم به ناراحتي زنش نميكند چگونه بايد باشد؟

پاسخ :    با سلام و عرض ادب و احترام

قبل از اینکه وارد نحوه برخورد با این مرد شد باید به این نکته توجه کرد که آیا شما به عنوان همسر این آقا دچار سوء برداشت نشده اید؟ دنیای یک مرد با دنیای یک زن تفاوت های بسیاری  دارد و نادیده گرفتن این تفاوت ها، تاثیر مستقیم روی میزان تعامل و عمق رابطه زناشویی  طرفین دارد.

–           ابتدا بدون هر گونه قضاوتی از جایگاه آن مرد به مسایل نگاه کنید. آیا به ایشان حق می دهید که از خانواده خود دفاع کند؟!  مسئله ای که در مورد خانواده ایشان مطرح شده و ایشان جانب و طرف خانواده خودشان را گرفته اند ، آیا اگر برای خانواده شما مطرح می شد، خودِ شما از خانواده خود جانبداری نمی کردید؟ این جا کسی محاکمه نمی شود فقط سعی می کنیم  قبل از پیشداوری ،قابلیت دیدن دنیا ازنگاه دیگران را در خود تقویت کنیم. قبل از هرگونه قضاوت خود را به جای شخص مقابل قرار دهید و ببینید چقدر حق به او می دهید! میزان حق دادن در یک رابطه دوستانه و عاطفی بسیار اهمیت دارد!

–          نگذارید تفاوت بین دنیای مردها  و نحوه متفاوت نگاه کردن یک مرد به موضوعات زندگی ، باعث  کدورت بی مورد شود !

با وجود دو نکته ذکر شده ، اگر بازهم مطمئن هستید که این مرد رفتاری نادرست و زشت را پیشه کرده است اولین سئوال من از شما این است که چرا گریه می کنید ؟ و سئوال دوم : چرا با وجود گریه کردن و رنجشتان انتظار دارید که او رنجش شما را درک کند؟ ! کمی این حرف عجیب است ولی آن گونه که خانم ها انتظار دارند آقایان درک بسیار کمی از احساسات و رفتار خانم ها دارند. به طور کلی بیشتر مردان نمی توانند شرایط روانی و رنجش همسرشان را از روی احساسات زن یا حرف های در پرده و کنایه درک کنند! پیشنهاد می کنم بسیار صریح و روشن موضوع را با همسر خود بیان کنید و از او بخواهید تا برای این مشکل راه حلی پیدا کند.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت شاید تلاش این مرد با رفتار به گونه ای که شما ذکر می کنید تلاش برای کنترل و تسلط به رابطه است که این امر معمولا از افرادی سر می زند که الگوی رفتاری کنترل کننده دارند و تلاش می کنند که نقاط ضعف خود را به گونه ای با کنترل و خوار کردن شخص مقابل در رابطه ، پنهان کنند !

پرسش و پاسخ از حمید کوثری - زوج درمانی

خواهر عزیزم ، قبل از بررسی هر پیش فرضی ، پیشنهاد من با توجه به نکته هایی که شما مطرح کردید این است که شما نکات بسیار منفی را می بینید که من احتمال سوء برداشت در رابطه  زناشویی شما را می دهم پس قبل از هرگونه اقدامی ابتدا مسایل را به گونه ای مرور کنید که به عنوان شخص سوم و بی طرف ناظر داستان ها و اتفاق ها هستید  و بعد از آن به طور مستقیم و به دور از هرگونه بحث یا ناراحتی مشکلات خود را با همسرتان به صورت صریح و بدون پرده بیان کنید و از او توضیح بخواهید ! در صورتی  که باز هم مشکل برطرف نشد از شخص منطقی و بزرگتر از همسرتان ، که بهتر است از وابستگان همسرتان باشد برای مثال پدر یا برادرش ،درخواست کمک برای حل مشکل کنید. در صورت پاسخ ندادن تمامی راه حل های فوق به یک روانشناس برای مشاوره مراجعه کنید و اجازه بدهید پرونده رابطه شما با جزئیات دقیق تری مورد بررسی قرار گیرد.

اگر سوال یا مطلب دیگری بود می توانید آن را از بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید .

پایدار و موفق باشید!

حمید کوثری

همچنین ببینید

حمید کوثری - کارگاه آموزشی تکنیک های تقویت حافظه

حمید کوثری – کارگاه آموزشی فرار از تله راز

کارگاه آموزشی فرار از تله راز مدرس دوره: حمید کوثری ( روان شناس و پژوهشگر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

قالب وردپرس