معماری
سرخط خبرها

چند تا سوال فوق مهم و فوری

چند تا سوال فوق مهم و فوری

الی:  سلام آقای کوثری ممنون بخاطر وبسایت مفیدتون

–          آقای کوثری شما حتما با آقای فرامرز کوثری خویشاوند هستید . میشه ازشون بپرسید که چطوری میشه یه استاد واقعی مثل خدامراد داشت ؟

–          میشه بگید چطوری تو زندگی راه و چاه و تشخیص بدیم؟

–          چطوری درست انتخاب کنیم ؟

–          از کجا بدونیم که راهی که انتخاب کردیم بهترینه ؟

–          من تا رسیدنه به آرزوم فقط 2 روز فاصله داشتم یعنی 2 روز مونده بود برم دانشگاهی که میخوام ، رشته ای که میخوام ، جایی که میخوام و قبول شدم اونجا ، اما یهو یه بخشنامه اومد که همه چیو خراب کرد . حالا سواله من اینه که آیا تو این مسئله یه حکمتی بوده یا کوتاهیه خودم بوده ؟

آقای کوثری تورو خدا زود جوابمو بدین

 آقای کوثری خسته شدم انقد که نمیدونم دیگه چی درسته

خستم خستم دلم میخواد همه چی فوق عالی پیش بره

*********************

 

پاسخ :  با سلام وعرض ادب واحترام

اِلی عزیزم

–          در مورد وب سایت نظر لطف شماست  و رضایت شما و مفید بودن مطالب وب سایت باعث افتخار و خوشحالی ما می باشد .

–          درباب خویشاوندی با “آقای فرامرز کوثری” افتخار من هست که ایشان برادرم هستند و از همه مهمتر راهنما و الگوی من در زندگی بودند و به گونه ای دگرگونه اندیشیدن را از ایشان آموختم . دسترسی سریع به ایشان در حال حاضر برایم مقدور نیست که بتوانم پاسخ سوال شما ” که چطوری میشه یه استاد واقعی مثل خدامراد داشت ؟ ” را مستقیما از ایشان بپرسم و جواب را به شما انتقال دهم ! اما بارها خود ایشان ذکر کرده اند که “خدامراد یعنی خود را مراد بودن” ! تنها استادی که می تواند برای شما وجود داشته باشد خود شما هستید! هیچ کس خارج از وجود شما نمی تواند استاد و راهنمای شما باشد . نهایتا دیگران هرچند که افرادی موفق و با دانش و اطلاعات کافی باشند در بهترین حالت فقط می توانند تجربه خود را در اختیار شما قرار دهند و این شما هستید که باید مسیر را انتخاب کنید و در آن گام بردارید! شاید افراد موفق زیادی باشند که به شما بگوییند “راه درست این است از این راه برو” اما آنها راه های دیگر را هرگز امتحان نکرده اند و بیشمار راه درست و عالی دیگر هم وجود دارد که بسته به انتخاب شما می توانند برای شما انتخاب بهینه باشند چون انتخاب شماست و شما فردی خاص با شرایطی خاص و ویژگی های خاص خود هستید که در دنیا یکتا و منحصر به فرد هستید! پس استادی را جستجو نکنید و خود آ مراد خود باشد!

–          اما در این میان بکوشید با افزایش دانش و اطلاع از تجربیات دیگران همواره گزینه بهتر را انتخاب کنید واین نکته را به خاطر بسپارید که بهترین گزینه وجود ندارد و هر انتخابی که شما در زمانی خاص ، انجام داده اید به موقعیت  ، شرایط  روانی و دانش شما در آن زمان بستگی داشته و از همه مهمتر انتخاب شما بوده است  پس در آن زمان و برای شما بهینه ترین انتخابی بوده که می توانستید داشته باشید. البته بهینگی الزاما بهترین و عالی ترین نیست ! نیازی هم نیست که باشد!

–          تنها با افزایش آگاهی ، بینش و دانش خود ، همراه با شناخت بهتر شخصیت و خصوصیات روانی خود می توانید راه را از چاه بشناسید! اصول کلی و قواعد اخلاقی همیشه برای ما روشن است و ما از آن اطلاع لازم را داریم زیرا فرهنگ ، باورهای کلی و مذهب ما آنها را مشخص کرده اند. در مورد موارد جزئی تفاوت بین راه و چاه به خصوصیت فردی شما بستگی دارد شاید مسیری که برای شما راه است برای من چاه باشد و بالعکس! این را خصوصیات شخصیت شما تعیین می کند . در این زمینه پیشنهاد می کنم کتاب ” تیپ شخصیت من کدام است ” نوشته “رنی بارون” ترجمه ” آقای مهدی قراچه داغی ” را مطالعه کنید. این کتاب به شما کمک می کند تا خود را بهتر بشناسید و بدانید که علت بسیاری از رفتارها و واکنش های شما ، وابسته به شخصیت شما است.

پرسش و پاسخ - حمید کوثری

–          در مورد سئوال ” از کجا بدونیم که راهی که انتخاب کردیم بهترینه ؟ ” در قسمت بالا پاسخ شما را بیان کردم که بهترین گزینه هیچ گاه وجود ندارد و هر گزینه ای که شما انتخاب کنید گزینه خوب و گزینه ای بهتراز گزینه های دیگر است زیرا انتخاب شماست . اما با توجه به این سئوال و جمله ای که در پایان سئوال هایتان نوشته اید: ” خستم خستم دلم میخواد همه چی فوق عالی پیش بره ” حدس می زنم دچار کمال گرایی شده اید! دنیا محل چالش است و ما باید این چالش ها را به فرصت ها تبدیل کنیم و زمانی همه چیز عالی پیش می رود که ما از درگیر شدن با چالش های زندگی و تلاش برای تبدیل آنها به فرصت های طلایی لذت ببریم در غیر اینصورت هیچ چیز عالی پیش نمی رود! مواظب خود باشید زیرا این کمال گرایی شما به زودی باعث افسردگی شما خواهد شد و عواقب ناخوشایندی را برای شما به بار خواهد آورد ! صبور باشید و پیشنهاد می کنم چند جلسه ای را به دیدار یک روانشناس بروید تا مشکل کمال گرایی خود را با کمک او حل کنید.

–          در مورد سئوال : ” من تا رسیدنه به آرزوم فقط 2 روز فاصله داشتم یعنی 2 روز مونده بود برم دانشگاهی که میخوام ، رشته ای که میخوام ، جایی که میخوام و قبول شدم اونجا ، اما یهو یه بخشنامه اومد که همه چیو خراب کرد. حالا سواله من اینه که آیا تو این مسئله یه حکمتی بوده یا کوتاهیه خودم بوده؟ ” می شود گفت در زندگی اتفاق هایی می افتد که خارج از اراده و توان ماست و بسیاری از روانشناسان بر آن تاکید دارند که این  اتفاق ها خنثی است یعنی نه خوب است و نه بد! اما آنچه که مهم است نحوه نگاه کردن ما به اتفاق و چگونه تفسیر آن است  و تمامی افراد موفق و علی الخصوص بزرگان دینی ما تاکید دارند که رخ دادن اتفاق های دنیا که خارج از توان ماست مطمئنا خیر است و حکمتی در پشت آن بوده است! من شخصا بارها در طول زندگی ام اتفاق های گوناگونی را تجربه کرده ام و بلا استثنا تمامی آن اتفاق ها خیر مطلق بوده است!  مطمئنا شما هم به زودی درک خواهید کرد که در این اتفاق حتما حکمتی وجود دارد و در این حکمت خیر شما نهفته است .

در پایان آنچه که من را نگران شما می کند کمال گرایی و انتساب اتفاق هایی که عوامل بیرونی دارد به عملکرد خودتان است که متاسفانه باید بگویم که امکان ابتلا به افسردگی در شما خیلی زیاد است و حتما از شما می خواهم که به دیدار یک روانشناس بروید و در این زمینه از وی کمک بخواهید .

اگر سوال یا مطلب دیگری بود می توانید آن را از بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

پایدار و موفق باشید!

حمید کوثری

 

 

همچنین ببینید

حمید کوثری - کارگاه آموزشی تکنیک های تقویت حافظه

حمید کوثری – کارگاه آموزشی فرار از تله راز

کارگاه آموزشی فرار از تله راز مدرس دوره: حمید کوثری ( روان شناس و پژوهشگر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =

قالب وردپرس